Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Naujienos Spausdinti RSS

G. Landsbergis laiške ESBO ODIHR direktoriui M. Mecacci: ,,Neturime sudaryti legitimumo regimybės agresyviems diktatūriniams režimams ir jų atstovams“

Sukurta 2024.05.15 / Atnaujinta 2024.05.15 16:13

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis išsiuntė laišką Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Demokratinių institucijų ir žmogaus teisių biuro (ODIHR) direktoriui Matteo Mecacci, kuriame pateikė komentarą dėl ODIHR sprendimo nepriimti Lietuvos kvietimo stebėti šį savaitgalį Lietuvoje vykusių Respublikos Prezidento rinkimų.

Laiške ministras pažymėjo, kad Lietuva visapusiškai įgyvendina ESBO principus ir taisykles, įskaitant laisvų ir sąžiningų rinkimų organizavimą. Tai liudija ir gegužės 12 d. įvykę Prezidento rinkimai, kuriuos, VRK duomenimis, stebėjo per 2 tūkst. stebėtojų, įskaitant 20 tarptautinių stebėtojų iš  Estijos, Latvijos, Moldovos, Sakartvelo, Ukrainos ir Jungtinių Amerikos Valstijų.  Kartu ministras pabrėžė, kad agresorė Rusija ir jos sąjungininkė Baltarusija dėl grubių tarptautinės teisės pažeidimų negali būti laikomos lygiavertėmis narėmis nei  ESBO, nei kituose tarptautiniuose formatuose.

,„Jei užuot izoliavę Rusiją ir Baltarusiją toliau su jomis bendradarbiausime, nebaudžiamumas skatins šias šalis  tęsti ar rengti naujus išpuolius ne tik prieš kitas ESBO valstybes, bet ir prieš pačią ESBO“, – teigė užsienio reikalų ministras.

G. Landsbergis taip pat atkreipė dėmesį, kad neteisėtas ir neišprovokuotas Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą ir Baltarusijos dalyvavimas šioje brutalioje agresijoje pasmerktas tarptautiniu lygiu bei pakvietė ESBO rimtai diskusijai apie tai, ar valstybės agresorės turėtų sėdėti prie vieno stalo su demokratinėmis valstybėmis tarptautiniuose formatuose.

Ministras laiške pabrėžė, kad Lietuva, remdamasi tarptautiniais ir vidaus teisės aktais bei nuoseklia Lietuvos pozicija,  priėmė sprendimą nekviesti agresorių Rusijos ir Baltarusijos stebėti Lietuvoje vykusių Prezidento rinkimų dėl šių autokratinių režimų vykdomų grubių tarptautinės teisės pažeidimų  bei grėsmių nacionaliniam saugumui, kurias kelia šie režimai. Lietuvos žvalgybos institucijų metinėse nacionalinių grėsmių vertinimo ataskaitose konstatuojama, kad Rusija ir Baltarusija kelia aukščiausio lygio grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, įskaitant galimą kišimąsi į  vidaus politikos procesus.

„Teroristinių Rusijos ir Baltarusijos režimų tarptautinė izoliacija yra nuosekli ir principinga Lietuvos užsienio ir nacionalinio saugumo politikos kryptis, kurią esame pasiryžę tęsti. Tvirtai laikomės nuostatos, kad neturime sudaryti legitimumo regimybės agresyviems diktatūriniams režimams ir jų atstovams bei leisti jiems kištis į demokratinių valstybių vidaus reikalus“, –  pabrėžė Lietuvos užsienio reikalų ministras.

Ministras taip pat akcentavo, kad nepaisant panašaus pobūdžio apribojimų, numatytų Ukrainos parlamento teisės aktuose, ODIHR priėmė sprendimą siųsti visavertes rinkimų stebėjimo misijas į trejus paskutinius 2019 ir 2020 m. Ukrainoje vykusius rinkimus. G. Landsbergis paragino  ODIHR persvarstyti savo poziciją dėl rinkimų, į kuriuos nekviečiamos šalys agresorės, stebėjimo.